orej tkance zęba drobnoustroje wraz z krwiobiegiem mogą przedostać się do nerek, trzustki, czy chociażby serca. Konsekwencje nierzadko bywają poważne. No, bo kto by pomyślał, że za kłębuszkowe zapalenie nerek, zaburzenia w produkcji insuliny czy chorobę serca odpowiedzialny jest zepsuty ząb?
A przecież wystarczy raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologiczny. Dentysta jest w stanie wykryć próchnicę w jej najwcześniejszym stadium, gdy jest ona jeszcze niedostrzegalna gołym okiem. Leczenie drobnych ubytków jest szybkie, praktycznie bezbolesne i dużo tańsze, niż w sytuacji, gdy choroba sięgnie zaawansowanego stadium.
Ale nawet wtedy, gdy ząb jest już bezpowrotnie zniszczony, na ratunek przychodzi endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Dzisiejsza endodoncja, uzbrojona w silny mikroskop, jest w stanie uratować ząb, który jeszcze do niedawna nadawałby się tyko do ekstrakcji. Warto podkreślić, że nowoczesna stomatologia jest przyjazna pacjentowi i w wielu wypadkach dokonuje cudu, jednakże pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie podejmie się leczenie. W trosce o piękny uśmiech i zdrowie całego organizmu już dziś umów się na wizytę!
Czasem dentysta przy bardzo dużych ubytkach
Wielu ludzi unika gabinetów stomatologicznych, które kojarzą im się z bólem. Lecz właściwy ból nie znajduje się w gabinecie u dentysty, lecz poza nim, gdy niemiłosiernie dokucza bolący ząb. Dziś stomatologia jest na wysokim poziomie i każdy dentysta stara się, aby zabieg nie był bolesny. Czasem dentysta przy bardzo dużych ubytkach zaleca leczenie specjalistyczne. Tym leczeniem zajmuje się endodoncja będąca jednym z działów stomatologii, gdzie po rozpoznaniu wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.
Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli nam
Stomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się zębami. Dentysta jest lekarzem, który kontroluje nasze zęby, leczy je, piaskuje, czyści kamień nazębny, a jeśli trzeba, to nawet je usuwa lub leczy kanałowo. Leczenie kanałowe to inaczej endodoncja.. My, jako pacjenci, powinniśmy dbać o higienę zębów myjąc je rano i wieczorem, czyszcząc przestrzenie między zębami, używając płynu do płukania jamy ustnej, który poleci nam nasz lekarz i oczywiście kontrolując stan naszego uzębienia co pół roku u dentysty. Nikt z nas przecież nie chce zbyt szybko pozbyć się naturalnego uzębienia na rzecz sztucznego, więc zawsze trzeba dbać o nasze zęby, wykonując te wszystkie czynności, o których jest mowa w tym artykule. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli nam cieszyć się pięknym, zdrowym, a przede wszystkim własnym i naturalnym uśmiechem przez wiele lat. Ta kwestia powinna być dla nas wszystkich priorytetowa, bo zdrowie zęby równa się zdrowy cały organizm, a co za tym idzie - długie życie. A na tym chyba nam wszystkim zależy.