i również się poszerzyła. Pomimo tych faktów, wielu ludzi nadal boi się wizyty u dentysty.
Wizyt stomatologicznych nie muszą obawiać się osoby, które regularnie sprawdzają swój stan uzębienia w gabinecie dentystycznym. Takie osoby nie czekają na ból zębów, ale sprawdzają uzębienie, zanim pojawi się problem. Niewątpliwie warto przeciwdziałać problemom zdrowotnym, właśnie poprzez regularne wizyty u dentysty.
Gdy jednak nie udało się uchronić
Nagły ból zęba jest wskazaniem, by w najbliższym czasie udać się do lekarza stomatologa. Najprawdopodobniej w zębie jest ubytek, który będzie rósł i sprawiał coraz więcej problemów. Szybka reakcja dentysty, który oczyści ząb z próchnicy, użyje specjalnej, często niewidocznej plomby pozwoli uratować ząb. Próchnica rozwija się podstępnie, a niestety wciąż wiele osób odwiedza gabinet dentystyczny dopiero wtedy, gdy nie może już wytrzymać z bólu. W takim momencie ząb bywa już nie do odratowania, korzeń jest zaatakowany stanem zapalnym, a pozostałości zewnętrzne nadają się już tylko do wyrwania. Nowoczesna stomatologia dysponuje przyjemną i wystarczającą profilaktyką, by ból zębów stał się ponurym wspomnieniem z przeszłości. Gdy jednak nie udało się uchronić jamy ustnej przed próchnicą i ząb już mocno boli, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Dentysta oceni, czy ząb nadaje się jeszcze do leczenia (niewielkie ubytki też mogą boleć, a ich leczenie nie jest trudne; te większe i bardziej skomplikowane często poddają się leczeniu kanałowemu) i je podejmie, naturalnie jeśli wcześniej zostanie wyleczony ewentualny stan zapalny. Pacjent z opuchlizną po stronie bolącego zęba zostanie najprawdopodobniej skierowany na prześwietlenie, na którym będzie widać skalę zaawansowania problemu. Stan zapalny zwalcza się odpowiednim antybiotykiem, co zapobiega dalszym nadkażeniom i ogólnej reakcji organizmu. Po pozbyciu się stanu zapalnego można przejść do wybranej metody leczenia zęba lub usunąć go, gdy jest to niemożliwe.
Niektóre uczelnie wymagają także matury z
Stomatologia to obecnie dziedzina medycyny, która bardzo prężnie się rozwija. Dentysta zajmuje się nie tylko leczeniem zachowawczym, ale również wybielaniem zębów, czy protetyką. Coraz modniejsze staje się leczenie pod mikroskopem. Wybieramy się do stomatologa głównie wtedy, kiedy ból zębów jest na tyle silny, że nie możemy go zwalczyć popularnymi środkami przeciwbólowymi.
Dentystę możemy znaleźć w szpitalu, przychodni, poradni lub prywatnym gabinecie. Aby zostać lekarzem stomatologiem trzeba zdać maturę rozszerzoną z biologii i chemii. Niektóre uczelnie wymagają także matury z fizyki. Studia są trudne i wymagające. Po ich ukończeniu należy złożyć wniosek o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Po odbyciu stażu, zdaje się egzamin LDEK, a uzyskaniu pozytywnego wyniku można złożyć wniosek o prawo do wykonywania zawodu.